SK Slavia Praha má jedinečný způsob přístupu ke sportu a společenské odpovědnosti. Demonstrujeme to uplatněním hodnot, ve které věříme.

Posláním fotbalového klubu je nejen sportovní odkaz společnosti, ale zároveň si klademe za cíl pomáhat dětem a mladým lidem z nejzranitelnějších oblastí společnosti prostřednictvím sportu a komunikace pozitivních hodnot.

Společným jmenovatelem je pro nás vášeň a odhodlání pomoci a solidarita.

Slavia je zapojena do několika dlouhodobých projektů, jsme však připraveni pomáhat i v nečekaných situacích, jakými je například doba covidu.

Představujeme nejdůležitější projekty ve kterých se, ať dlouhodobě nebo aktuálně, angažujeme.

UKRAJINA

Slavia se zapojuje do pomoci obyvatelům Ukrajiny, která čelí válečnému útoku. Opravdové, tvrdé boje se dějí na ukrajinském území, ale každý může pomoci a přispět tím co dovede. Podpořte spolu s námi obyvatele Ukrajiny zasažené válečným konfliktem a zašlete příspěvek na transparentní účet Odboru přátel. Výnos bude následně přeposlán organizacím na podporu Ukrajiny nebo Sportovnímu centru v Edenu, kde nyní pobývá necelá stovka ukrajinských uprchlíků.

Číslo charitativního účtu Odboru přátel Slavie je 2201840056/2010

Střípky z mnoha příběhů:

  • Necelá stovka ukrajinských uprchlíků nyní dočasně přebývá v Hotelu Slavia, kde našla svou potřebnou střechu nad hlavou. Slavia nadále poskytuje své prostory ve sportovním areálu pro vyžití ukrajinským dětem a pomáhá s jejich integrací do škol a školek.
  • Kromě ubytování v Hotelu Slavia poskytl klub ubytování a stravu i pro téměř 50 převážně nezletilých uprchlíků s rodinami v partnerských hotelech; mládež pomohla zapůjčením míčů, stadion zase vstupy na zápasy FORTUNA:LIGY i Konferenční ligy.
  • Fotbalová Slavia také ve spolupráci s městskou částí Praha 20 poskytla další ubytovací prostory v rámci tréninkového centra na Xaverově.
  • Jaroslav Köstl spolu se svou ženou, která je původem Ukrajinka zařídili převoz několika ukrajinských žen do Čech a nyní bydlí u nich doma.
  • Slavia také poskytla ubytování bratranci bývalého hráče B-týmu Denyse Pelyaka. Denys Smetana se narodil v roce 2006 a na Ukrajině hrál za Šachtar Doněck. Nyní se po příjezdu do Čech připojil do tréninků kategorie U16.
  • Trenér mládežnických brankařů, Myroslav Bon se vydal pro svou rodinu na hranice. Jeho sestra se svým synem do Čech odjela, maminka odmítla opustit svou zem.

DONOR

Vlajkovou lodí v CSR projektech je již více než 10 let spolupráce Slavie s motolskou nemocnicí, konkrétně pak se sdružením DONOR a dětskou transplantační jednotkou. Každoročně podporujeme malé pacienty a zdravotnický personál nejen finančními prostředky, ale také věcnými dary či návštěvami hráčů v nemocnici. Zároveň jsou pacienti zváni na fotbalová utkání a jiné eventy klubu.

Sdružení DONOR a Slavia patří už několik let neodmyslitelně k sobě. Každý rok navštěvují zástupci Slavie dětskou transplantační jednotku Fakultní nemocnice v Motole, kde rozdávají nejen radost, ale i spoustu potřebných věcí. Nedílnou součástí spolupráce je i finanční pomoc.

Pravidelnou a u dětí oblíbenou akcí jsou tradiční mikulášské návštěvy. Hráči v převleku za Mikuláše, čerta a anděla přinášejí dětem nejen dárky, ale i optimismus a dobrou náladu.

Sdružení DONOR podporuje pacienty po transplantaci kmenových buněk krvetvorby nebo závažných akutních i chronických onemocnění a přináší pomoc jejich rodinám i zdravotnickému personálu. Více o sdružení DONOR

V rámci 294. Derby klub podpořil toto téma akcí Plyšáci do Motola, k čemuž se připojilo mnoho známých tváří, jako Petra Kvitová, Pavel Zuna, Zuzana Hejnová atd. Výtěžek z této jednorázové akce činil bezmála 200.000,- Kč.

Velkou psychickou podporou pro malé pacienty je každoroční návštěva hráčů v nemocnici a zinscenování Mikulášské nadílky. Zároveň s tím návštěvy dětí slávistických zápasů na stadionu. Při utkání předkola Ligy mistrů s Kluží pak děti vyváděly hráče k jednomu z nejdůležitějších zápasů sezony 2019/2020.

„Spolupráce začala už někdy před jedenácti lety. Tehdy Slavia začala organizovat návštěvy naší nemocnice a díky slávistické „Mikulášské zábavě“ jsme tehdy vybrali 120 tisíc korun a nastartovali tím 1. ročník časně rekondičních pobytů v Hrádků nad Nisou,“ popisuje Marie Choniawková z dětské transplantační jednotky.
„V současné době se navštěvujeme navzájem. K nám chodí slávisté zhruba dvakrát za rok, hlavně návštěvy před Vánocemi jsou nádherné. My se zase snažíme chodit do Edenu podpořit kluky při zápasech,“ doplňuje Choniawková. „Děti také jezdí už sedmým rokem na Onkologické hry do Wroclawi. Součástí je i fotbal a děti hrají ve slávistických dresech a dělají jim reklamu,“ zakončila Marie Choniawková.
Jestli někde skutečně platí heslo, že „Spolu jsme silnější“, tak u spolupráce s Donorem a Motolem rozhodně ano. Pro náš klub je toto spojení velkou poctou!

Číslo transparentního účtu, na který můžete přispět libovolnou částkou je:  204035627/0600

Více informací o sdružení DONOR zde.

JAKOUBEK

Nejaktuálnější dobročinnou aktivitou klubu je pomoc malému Jakoubkovi, synovi bývalého slávistického hráče, Jakuba Jandy. Malý Jakoubek, syn bývalého hráče Slavie Petra Jandy, je v domácím léčení a pravidelně podstupuje rehabilitace na specializovaných klinikách. Pro podporu malého Jakoubka Jandy se 4. září 2021 uskutečnil také charitativní den ve Strakonicích. Odbor přátel Slavie připravil ve spolupráci se Slavií celodenní akci na podporu malého Jakoubka. Vyvrcholením celého dne byl exhibiční zápas mezi Janda teamem a mistrů Slavie z roku 2007. Na léčbu Jakoubka přispěli nejen slávisté, ale i ostatní fanoušci už přes 4 miliony korun.

Číslo účtu, na které lze přispět Jakoubkovi je: 2362424002/5500

Více informací o příběhu malého Jakoubka zde.

NADACE LEONTINKA

S nadací Leontinka začala spolupracovat mládežnická akademie relativně nedávno, před dvěma lety.

Nadace Leontinka pomáhá zrakově postiženým, především dětem a mladým lidem. Posláním Nadace Leontinka je umožnit těmto lidem integraci do společnosti, vzdělání a společenských, sportovních i volnočasových aktivit. Nadace Leontinka rozděluje finanční prostředky a nefinanční dary prostřednictvím jednotlivých projektů, zaměřených na pomoc konkrétním institucím a konkrétním dětem. Nadace Leontinka shromažďuje prostředky především prostřednictvím darů od individuálních dárců, partnerů a sponzorů či benefičních akcí.

Mládežnická akademie SK Slavia Praha spolupracuje s nadací Leontinka nejen skrze finanční pomoc, ale také se snaží dostat osvětu o sportování hendikepovaných osob mezi své hráče a širší veřejnost. Tým nevidomých fotbalistů MU Avoy Brno se pravidelně účastní letních nebo zimních soustředění mládežnických kategorií, kde si pro hráče mládežnické akademie připravuje workshopy, besedy a tréninková cvičení poslepu. Spolupráce s nadací Leontinka se projevila nejen při UEFA YOUTH LEAGUE, ale také se promítla do tradičního mládežnického turnaje Bican Cup 2021, kde za každý vstřelený gól na turnaji věnovala akademie Nadaci 200Kč. Při turnaji se vybralo celkem 10 600Kč.

Číslo účtu určené pro přímé příspěvky a sponzorské dary je:  2512300102/2600

Více informací o nadaci Leontinka zde.

SEŠÍVANÍ HRDINOVÉ

Slávisté vždy uměli táhnout za jeden provaz, když nastaly špatné časy. V roce 2020 celá společnost byla nucena znenadání čelit celosvětové pandemii a Česká republika nezůstala bohužel vůči této hrozbě rezistentní. Společností se prohnala velká vlna solidarity. Slavia aktivně přispěla projektem SEŠÍVANÍ HRDINOVÉ. Na základě výzvy sdružila několik subjektů a společně jsme přispívali nejenom finančními dary, nýbrž různými druhy pomoci nemocnicím, domovům důchodců či jednotlivcům.

DĚTSKÉ DOMOVY

Slavia zároveň podpořila několik ročníků dobročinné akce organizované fotbalovou asociací na podporu dětí z dětských domovů a stala se jedním z organizátorů seriálu turnajů pro dětské domovy o Pohár české fotbalové reprezentace. Slavia se také podílí na pořádání turnaje pro dětské domovy, který se koná v tréninkovém centru mládeže v Edenu. Mimo jiné jsou dětské domovy vždy vítané na domácím utkání v Edenu.

OZ Frbul

Občasné sdružení FRBUL už více jak 11 pomáhá francouzským buldočkům, mopsům, buldokům a dalším psům v nouzi. FRBUL za svou existenci zachránil, vyléčil a umístil do rodin přes 300 pejsků, aktivně bojuje proti množírnám jak na legislativní, tak i občanské úrovni šířením osvěty a spoluorganizací protimnožírenských akcí.

Slavia tak připravila videoklip, kterým chce zábavnou formou upozornili na problém tzv. množíren a chovu psů v rozporu se zákony České republiky. Každoročně jsou takto „vyprodukovány“ tisíce pejsků s nejrůznějšími genetickými vadami a zároveň trpí stovky psů zavřených v klecích, bez sociálních vazeb, bez jídla a vody, určených jenom k reprodukci. Slavia se proto rozhodla podpořit charitativní projekt tohoto sdružení a pomoci jim získat finance na záchranu a léčbu pejsků z množíren, a to například v podobě dražby slávistického dresu s podpisy celého A týmu. 

Podpořit činnost občanského sdružení FRBUL je možné prostřednictvím jejich transparentního účtu 2600434362/2010.

Více informací o sdružení Frbul zde.